Tradicinė kinų medicina yra plačiai naudojama ne tik Kinijoje, bet ir Europoje, Šiaurės Amerikoje. Sinergijos tarp Vakarų ir Rytų medicinos praktikų šiandien ieško ir Lietuvos gydytojai. Apie tradicinės kinų medicinos principus ir jų integraciją į mums įprastą gydymo praktiką kalbamės su akušere-ginekologe, tradicinės kinų medicinos gydytoja Liudmila Vingiliene.
L.Vingilienė – tradicinės kinų medicinos gydytoja ir seminarų dėstytoja. Gydytoja yra kvalifikuota akušerė-ginekologė, turinti 37 metų darbo patirtį; iš jų – 20 metų P. Mažylio gimdymo namuose.
– Tradicinė kinų medicina – ar tai medicina mūsų europietiška samprata?
– Tradicinė kinų medicina (TKM) – tai teorinė ir praktinė medicinos sistema, kilusi iš senosios Kinijos regiono, vystoma daugiau negu 5000 m. TKM yra plačiai naudojama Kinijoje ir pastaraisiais dešimtmečiais įgijo didelį pripažinimą Europoje ir Šiaurės Amerikoje.
Vakarų medicinos tėvu yra laikomas Hipokratas iš Koso (pr. Kr. 460–370). Tačiau pirmosios medicinos mokyklos atsidarė tik 9-ame amžiuje Italijoje (Schola Medica Salernitana), o jų vystymuisi milžinišką įtaką turėjo arabų, senųjų graikų, lotynų ir žydų medicininiai šaltiniai.
Todėl palyginti tai yra jauna mokslo tradicija, grįsta eurocentristiniu matymu – viskas, kas vakarietiška, yra teisinga ir dominuoja, o kas ateina iš kitų šalių, yra netikra, žemesnio lygio.
Ar TKM turi vakarietiškų mokslinių tyrimų tradiciją? Be abejo. Prie jų prisidėjo dr. Peteris Deadmanas bei eruditas dr. Giovannis Maciocia. Yra aibė įvairių organizacijų, kurios vienija medikus, užsiimančius TKM, pavyzdžiui, BMAS – British Medical Acupuncture Society.
Deja, pastaraisiais dešimtmečiais išpopuliarėjusios Rytų praktikos dažnai yra taikomos bazinių žinių neturinčių profanų ir pseudomistikų. Šios „praktikos“ meta šešėlį kinų medicinai, lygiai taip, kaip farmacijai meta neskaidrumo įvaizdį nesąžiningi farmacininkai, besitikintys neetiškai uždirbti iš kitų nelaimės. Pavyzdžiui, Martinas Shkrelis, kuris 2015 m. pakėlė retų ligų gydymui skirtus vaistų kainą nuo 13 iki 750 JAV dolerių.
Esminis momentas, nubrėžiantis takoskyrą tarp specialisto ir profano – išsilavinimas ir praktinė patirtis. Ar jus gydys išsilavinęs TKM specialistas su Vakarų medicinos gydytojo diplomu, ar mažamokslis be medicininio išsilavinimo, baigęs dviejų dienų pažintinį TKM kursą kur nors Minske.
Apibendrintai galiu pasakyti tai, jog Vakarų medicina yra puiki savo mokslo pasiekimais, diagnostikos ir gydymo galimybėmis. Jos nereikia neigti ir negalima menkinti. Ji yra būtina šiuolaikiniame pasaulyje. Vakarų medicinos amžius siekia Hipokrato laikus, taigi jau 2400 metų.
Tradicinė kinų medicina yra senesnė savo amžiumi bei turi ką pasiūlyti bendrai sinergijai. Manau, abi pusės nepadengia visko, bet dirbdamos kartu gali padengti žymiai daugiau žmogaus sveikatos atžvilgiu negu veikdamos atskirai.
– Kokie yra svarbiausi kinų medicinos principai ir vertybės?
– Svarbiausias TKM principas – gydomas žmogus, o ne liga. Kinų medicinos traktatai teigia: jeigu žmogaus siela sveika, jis neserga, t.y. jo negali pažeisti jokios išorinės energijos. Kaip tai suprasti?
Kinų medicinoje Siela – tai žmogaus sąmoningumas, mąstymas, psichinis-emocinis gyvenimas. Kuo sąmoningesnis tampa žmogus, tuo šviesiau regi save ir pasaulį.
Jeigu žmogus gyvena meilėje, stengiasi išsaugoti džiugią nuotaiką, nepriklausančią nuo išorinių aplinkybių, jo kūne in ir jan energijų srautai teka harmoningai, todėl jis jausis žvalesnis, gyvybingesnis, sveikesnis.
– Ar tiesa, jog TKM glaudžiai siejasi su Rytų filosofija?
– TKM pagrindas – taoizmo filosofija, kuri yra populiari ir tarp Vakarų intelektualų. Traktatuose aprašoma Visatos ir žmogaus sukūrimo misterija, kuri remiasi šiais pagrindiniais principais:
- Žmogaus kūnas yra miniatiūra mus supančios Visatos.
- Žmogaus kūnas yra bendra integruota visuma, kurioje psichoemocinė būsena yra kompleksiškai susijusi su fizine sveikata.
- Reikalinga harmonija tarp dviejų oponuojančių, bet kartu ir vienas kitą papildančių jėgų – yin ir yang. Nuo jų priklauso sveikatos būklė ir gijimas.
- 5 elementai — ugnis, žemė, medis, metalas ir vanduo — tai simbolinė procesų, vykstančių ligos metu, reprezentacija.
- Či – gyvybinė energija einanti kūnu per meridianų sistemą. Jeigu jos tekėjimas sutrinka, atsiranda sveikatos sutrikimai.
- Prevencija yra geriausias gydymas. TKM studijos leidžia skaityti savo kūną ir laiku nuspėti būsimas ligas.
– Gydymo praktika: kokias priemones galime pritaikyti šiandien Lietuvoje?
– Lietuvoje yra keletas akupunktūros specialistų, į kuriuos dažniausiai žmonės kreipiasi tada, kai ilgainiui ligoninėje negauna aiškaus gydymo.
Galima savarankiškai išmokti keletą paprastų akupresūros taškų derinių, kuriuos galite taikyti sau dažniausiai pasitaikantiems negalavimams gydyti, pavyzdžiui, nuimti skausmą, atpalaiduoti nuo didelės įtampos.
Tačiau svarbiausia priemonė – prevencija. Turime rūpintis tiek savimi, tiek ir savo artimųjų sveikata bei psichoemocine būsena, kol esame sveiki, nelaukiant sergančio kūno ultimatumų ir mirties baimės žnyplių.
Bent kartą per savaitę ar per mėnesį priminti sau: padaryk kelis dalykus savo ir artimųjų sveikatai. Tik taip galime pasirūpinti ilgesniu ir kokybiškesniu gyvenimu sau ir mylimiesiems. Nesvarbu, ar tai bus Vakarų, ar tradicinės kinų medicinos gydymo metodai.
Šaltinis: 15min.lt