Ankstyvas rytas. Nors keltis anksti – jums įprasta praktika, jaučiatės kaip nesavas, o prieš pat pusryčius ima varginti intensyvus skausmo pojūtis skrandyje. Nusprendžiate nepusryčiauti ir keliaujate į darbą – gal praeis, bėgant dienai. Nepraeina, tad nusprendžiate išgerti vaistų nuo skausmo. Kas gi čia vyksta? Tradicinės kinų medicinos specialistas pasakytų, kad jūsų kūnas reiškia simptomus, kurie rodo, kad kažkas ne taip – jau kurį laiką esate praradęs pusiausvyrą, nes iki šiol savo organizmo siunčiamų signalų tiesiog nepastebėjote…
Kodėl ir kokiais būdais turėtume rūpintis savo kūnu? Kaip turėtume gyventi, norėdami puoselėti savo kūną, gyventi ilgiau ir sveikiau? Į šiuos klausimus mums padės atsakyti medikė, tradicinės kinų medicinos praktikė Liudmila Vingilienė. Pasak specialistės, kiekvienas turėtume mokytis įsiklausyti į savo kūną bei atpažinti jo siunčiamus signalus, o norėdami pasveikti ar išvengti sveikatos sutrikimų, privalome išsiaiškinti tikrąsias susirgimų priežastis. „Kinų medicinos metodo esmė – gydyti ne atskirą ligą, o visą žmogų, spręsti ne tik fizinius, bet ir dvasinius jo negalavimus. Tradicinė kinų medicina mane sudomino ir sužavėjo kitokiu požiūriu į žmogaus kūną – kaip į labai sudėtingą būtybę, kuri, veikiant savigydos sistemai, gydo ir reguliuoja save pati. Taigi, mūsų kūnas turi viską, ko jam reikia savireguliacijai bei atsiradusių sutrikimų pašalinimui. Kitaip tariant, ir gydytoją, ir vaistinę mes kiekvienas turime savyje“, – teigia medikė.
– Esate kvalifikuota medikė. Kaip susidomėjote alternatyviais gydymo būdais, tradicine kinų medicina? Kuo ši sistema Jus patraukė?
– Esu Vakarų medicinos išugdyta, ilgametė gydytoja praktikė. Ilgainiui savo darbe pastebėjau, kad yra daug ligų ir negalavimų, kurių priežasčių Vakarų medicina nežino ir tik malšina jų simptomus. Tačiau tokiu atveju liga išlieka ir vystosi. Tokiais atvejais žmonės su savo neganda paliekami paribyje ir neretai būna išnaudojami komercializuotos farmacijos, kuriai toks medicinos požiūris pelningas.
Palaipsniui pradėjau ieškoti papildomų atsakymų. Esu gana skeptiškai nusiteikusi pastaruoju metu išpopuliarėjusių „rytų praktikų“, dažnai praktikuojamų bazinių medicinos žinių neturinčių entuziastų ir pseudomistikų. Ieškojau sistemos, turinčios ilgametę tradiciją ir pagrįstos moksline metodine praktika. Kai susipažinau su tradicine kinų medicina, supratau, kad tai ir yra tai, ko ieškau. Vien tokių medikų ir intelektualų kaip dr. Peteris Deadmanas ar prof. Giovannis Maciocia pavyzdžiai bei jų atlikti moksliniai tyrimai rodo, kad tradicinė kinų medicina turi mokslinę tradiciją, yra veiksminga – ne veltui ją pripažįsta Pasaulio sveikatos organizacijos. Mano nuomone, tradicinė kinų medicina praplečia Vakarų medicinos potencialą.
Galima apibendrinti, kad Vakarų medicina yra puiki savo mokslo pasiekimais, diagnostikos ir gydymo galimybėmis. Jos nereikia neigti ir negalima menkinti, šiuolaikiniame pasaulyje ji būtina. Vakarų medicinos amžius siekia Hipokrato laikus, taigi jai jau 2400 metų. Tradicinė kinų medicina senesnė savo amžiumi (daugiau kaip 5000 m.) bei turi ką pasiūlyti bendrai sinergijai. Manau, kad pasitelkiant tiek tradicinius, tiek netradicinius gydymo ir prevencijos būdus, galima išspręsti žymiai daugiau žmogaus sveikatos problemų, negu juos taikant atskirai.
Kinų mediciną studijavau dėl savęs, dėl savo artimųjų, kad galėčiau iš tikrųjų padėti jiems ir sau – išgyti ne slopinant simptomus, bet pašalinant sveikatos problemų priežastis, kurios būna ne vien fiziologinės ir tik laikui bėgant pasireiškia mūsų kūne. Esu sužavėta kinų medicinos galimybių ir galiu pasakyti, kad tai didysis mano gyvenimo atradimas. Ypač – daoizmo filosofija… Visa tai aš tarsi perleidau per save ir esu turtinga neįkainojama patirtimi, kurios rezultatai džiugina, todėl tiesiog negaliu nesidalinti tomis žiniomis su kitais.
– Koks kinų požiūris į žmogaus sveikatą, kūną bei sandarą? Kuo skiriasi nuo mums įprasto požiūrio į kūną?
– Na, pavyzdžiui, Vakarų medicinos gydytojas, atlikdamas medicininę apžiūrą labiau domėsis pagrindiniais žmogaus kūno ženklais bei signalais – temperatūra, svoriu, kraujo spaudimu, tyrimais ir t. t. bei ligos požymiais. Tradicinės kinų medicinos gydytojas atvejį tirs plačiau: jam bus svarbūs tiek fiziniai kūno aspektai, tiek psichologiniai bei emociniai aspektai: santykiai šeimoje, gyvenimo būdas, patiriamas stresas, gyvenimo pilnatvės jausmas… Tradicinei kinų medicinai labai svarbi kūno energinės būklės diagnostika, kuri vadovaujasi liežuvio, pulso ir kt. tyrimais. O gydymo procese turi dalyvauti ir pats žmogus, šalindamas sveikatos problemų šaknis – energines priežastis: keisdamas gyvenimo stilių bei būdą (atsisakydamas žalingų įpročių, keisdamas požiūrį, įsitikinimus ir t. t.). Pagaliau turime suvokti, kas esame ir dėl ko gyvename. Mes patys esame atsakingi už savo kūną ir jame atsirandančias problemas. Jeigu žmogus tikisi, kad pasveiks vien nuo akupunktūros, o jam pačiam nieko nereikės keisti ir jisgalės gyventi kaip gyvenęs – sveikatos problemos netrukus vėl atsiras. Kūno neapgausime… Kūnas – sąmonės ekranas. Jis vėl primins mums, kad turime šalinti vidines, gilumines, priežastis.
Be to, tradicinė kūno medicina ypatinga tuo, kad ypač daug dėmesio skiriama ligų ir susirgimų prevencijai. Atradus energinius sutrikimus, galima prognozuoti ir pasakyti žmogui, kokios ligos ilgainiui gali atsirasti jo kūne. O laiku atstačius yin bei yang pusiausvyrą energiniuose meridianuose, galima išvengti daugelio sveikatos problemų susiformavimo fiziniame kūne. Ir to gali išmokti kiekvienas, tereikia motyvacijos ir kvalifikuoto specialisto įgyti žinioms bei praktiniams įgūdžiams.
Kinijoje svarbiausius taškus, tokioms dažnoms ligoms kaip sloga gydyti, žino vos ne kiekvienas gyventojas. Prevencinė akupresūra geros savijautos palaikymui atliekama ir mokyklose, o Lietuvoje kinų medicina dar tik atrandama ir ji nepelnytai tampa tik paskutiniąja viltimi, gydant tokias sunkias ligas kaip artritas, nugaros skausmas dėl stuburo išvaržų, išsėtinė sklerozė, virškinimo problemos ir t. t.
Pastebima, jog į akupunktūros seansus ar tradicinės kinų medicinos mokytis dažnai ateina nusivylę, išeities, kaip išgydyti savo ar artimųjų ligą, neradę žmonės. Dažnai tai vyksta po ilgamečio gydymo įvairiais kitais būdais, vadinasi, kai liga jau gerokai pažengusi. Tokiais atvejais žmonės dažnai būna nusiteikę pakeisti gyvenimo būdą, mąstyseną, netgi prisimena savo vaikystės svajones ir pakeičia profesijas.
Akupunktūra, vienas pagrindinių tradicinės kinų medicinos metodas, daugelyje pasaulio šalių derinama su šiuolaikine medicina. Pasaulinė sveikatos organizacija netgi sudarė ligų, kurioms rekomenduojama taikyti akupunktūrą, sąrašą. Teigiama, jog akupunktūra yra vienintelė, kuri gali išspręsti tokių ligų kaip nugaros, stuburo, galvos, sąnarių, galūnių skausmai, padidėjusio skrandžio rūgštingumo ir kitų sutrikimų priežastis. ?! – ar vienintelė, tai čia dar reiktų pasitikslinti…
– Ką turime žinoti, norėdami išlaikyti savo kūną sveiką, palaikyti jo dalių funkcijas? Kokios pagrindinės ir svarbiausios taisyklės pagal tradicinę kinų mediciną?
– Visų pirma, vadovaujantis pagrindiniais tradicinės kinų medicinos principais, galime teigti, kad žmogaus kūnas yra mus supančios visatos miniatiūra. Taip pat, žmogaus kūnas yra bendra integruota visuma, kurioje psichoemocinė būsena yra kompleksiškai susijusi su fizine sveikata. Galima teigti, kad tradicinė kinų medicina – gyvenimo meno filosofija: joje akcentuojama tai, kad žmogui reikia dviejų oponuojančių, bet kartu ir vienas kitą papildančių jėgų yin ir yang pusiausvyros. Nuo jų priklauso sveikatos būklė ir gijimas, o liga – tai yin ir yang energijų pusiausvyros sutrikimas mūsų kūne. Či, gyvybinė energija, einanti kūnu per meridianų sistemą. Jeigu jos tekėjimas sutrinka, atsiranda sveikatos sutrikimai. Pavyzdžiui, skausmas – rimto energinio bloko požymis. Energiniai kamščiai dažniausiai būna mentalinės kilmės (juos sukelia įkyrios ir negatyvios mintys, susirūpinimas) ir emocinės (pyktis, liūdesys, baimė, pavydas), o taip pat persidirbimas bei netinkama mityba. Penki elementai – ugnis, žemė, medis, metalas ir vanduo — simbolinė reprezentacija vykstančių procesų, kai žmogus serga. Prevencija yra geriausias gydymas. Tradicinės kinų medicinos studijos leidžia „skaityti“ savo kūną ir laiku nuspėti būsimas ligas.
– Kas, pagal tradicinę kinų mediciną, yra didžiausi mūsų kūno priešai? Ar tai, kas buvo aktualu prieš kelis tūkstantmečius, aktualu ir šiuolaikiniam žmogui?
– Jeigu supaprastintume, pagrindiniai „priešai“ (na, arba kaip tik – „draugai“, įspėjantys, jog reikia susirūpinti savimi) išlieka tokie: a) žmogaus psichinė erdvė – psichoemocinė žmogaus būklė, savęs nesuvokimas, ilgalaikis stresas, įtemptos socialinės varžybos; b) fiziologija – netinkama mityba, piktnaudžiavimas rūkymu, alkoholiu, poilsio trūkumas, genetika, aplinkos poveikis ir t. t…
Keisčiausia, kad daugelį šių dalykų mes racionaliai suvokiame ir šiandien turime užtektinai informacijos, kaip prevenciškai apsaugoti save ir savo artimuosius. Tačiau žmogus inertiškas ir paveikus, dažnai pasiduoda emocijoms, linkęs rasti keisčiausių pasiteisinimų ar užsimerkti prieš akivaizdžią žalą savo kūnui. Kartais tradicinė kino medicina padeda tai įsisąmoninti ir to, kas kenksminga, atsikratyti.
Sunku palyginti žmogaus socialinę erdvę prieš kelis tūkstančius metų ir dabar. Idant galėčiau kalbėti smulkiai, reikėtų atlikti tyrimus, palyginimus, tačiau apibendrindama, manau, kad žmogaus fiziologija taip dramatiškai per tūkstantmečius nesikeitė. Dauguma praeities susirgimų būdingi ir šiandien, nors šiuolaikiniame pasaulyje atsiranda vis naujų ligų ir sindromų. Kita vertus, senovėje žmonės stengėsi gyventi pagal visatos dėsnius, o dabartinis žmogus vis dažniau įklimpsta materijoje, pamiršdamas ryšį su gamta ir visata, savo dvasinius poreikius, dorovės principus, pamiršdamas, kad jis yra dvasinė būtybė, ir kad maistas sielai yra ne ką mažiau svarbus už maistą kūnui. Tradicinės kinų medicinos traktatai teigia, kad jei žmogaus siela sveika, jo kūnas neserga, nes jo negali pažeisti jokios išorinės energijos.
– Kaip mūsų organizmas reaguoja į sezonų kaitą? Štai, atėjo ruduo, ar kūnas supranta, ar keičiasi dėl to kaip nors? Į ką verta atkreipti dėmesį, kalbant šia tema?
– Senovės kinai tikėjo, kad žmonės turi darniai gyventi su gamtos ciklais. Gamtoje visi procesai sulėtėja, pasibaigus gyvybe alsuojančiai vasarai. Visoms organizmo sistemoms reikia poilsio. Tad atėjus rudeniui ir žiemai, savo kūnui ir protui suteikite poilsio, kad jie turėtų galimybę atsikurti. Sulėtinkite gyvenimo tempą ir įsijauskite į esamą metų laiką.
Artėjant rudeniui ir žiemai, turime tausoti jėgas ir kaupti energiją iki ateinančio pavasario. Mums reikia sustiprinti savo gyvybinę energiją, tarsi „įkrauti kūno baterijas“. Tam efektyviai tinka akupresūra. Dabar – tarpsezoninis laikas, kurį valdo žemės stichija. Tad pasistiprinkime žemės energija, atsikratydami įkyrių minčių, vartokime grūdus, šakniavaises daržoves – toks maistas stiprina mūsų organizmą.
Ruduo – metalo stichijos laikas, tai – plaučių ir storosios žarnos meridianų aktyvumo laikotarpis. Rudens drėgmė skverbiasi į plaučius, sąnarius, virškinimo sistemą, todėl rudenį dažnesnės peršalimo ligos (sloga, kosulys, gerklės skausmas – plaučių kanalo ligos), taip pat paūmėja sąnarių skausmai, skrandžio problemos (rūgščių kilimas – refliuksas, gastritas, opaligė).
Pasak tradicinės kinų medicinos, plaučių kanalas kontroliuoja imunitetą, maitina ir šildo apsauginį kūno šarvą – odą . Tad netinkamai apsirengę eikvojame plaučių energiją kūno paviršiaus ir raumenų šildymui. Kai raumenys sušalę ir sustingę, susilpnėja ir natūralus imuninis organizmo atsakas į mikrobus. Verta prisiminti, kad kuo daugiau energijos organizmas turi atiduoti, siekdamas palaikyti kūno temperatūrą, tuo mažiau jos skiriama kovai su mikrobais. Tad eidami iš namų į drėgmę, vėją ir šaltį, pasiimkite šaliką, kepurę ir pirštines. Šie paprasti dalykai gali padėti išvengti peršalimo ar net gripo.
Taip pat nepamirškite pasirūpinti žarnyno higiena, nes tik švarus žarnynas padeda išsaugoti stiprų imunitetą. Peršalę būtinai išvalykite žarnyną – greičiau pasveiksite. Jeigu vargina vidurių užkietėjimas, vartokite skaidulingą žarnyną valantį maistą bei papildus.
Kita vertus, labai svarbu atkreipti dėmesį ir į emocijas: atsikratyti savigraužos, savikritikos, savęs kaltinimo, nesikapstyti nemaloniuose praeities prisiminimuose – visa tai eikvoja plaučių energiją, dėl ko silpsta imunitetas.
Pakankamai laiko skirkite ir miegui. Daugelio tyrimų rezultatai atskleidė, kad laikas, kuomet miegame, yra tiek pat svarbus, kiek ir miego trukmė, todėl vėlai vakarais dirbantys žmonės serga dažniau. Gulkitės su saulėlydžiu ir kelkitės anksti. Miegas iki vidurnakčio ypač vertingas – pasak kinų, šis laikas atjaunina žmogų.
Žiema gamtoje atitinka yin energiją, kuri reprezentuoja ramybę, šaltį. Šaltuoju metų laiku gamta ilsisi: daugelis gyvūnų miega, medžiai numeta lapus. Kaip teigiama tradicinėje kinų medicinoje, žiemą mūsų kūnas instinktyviai persitvarko, t. y. energija sulenda gilyn į kūną. Taigi, žiemą mūsų kūnas taip pat ilsisi, dominuoja ramybė ir apmąstymas, naudojamos organizmo energijos atsargos. Tai – yin laikotarpis, tad turime nurimti, neužsiimti pernelyg aktyvia veikla, kad galėtume įsigilinti į savo vidų ir atlikti vidinę transformaciją, pasiruošti atgimimo laikotarpiui – pavasariui.
Žiema – vandens stichijos laikas, tad saugokite inkstus, nes jie labiau pažeidžiami šalčio energijos. Naudokite akupresūrą vandens energijos stiprinimui, nes inkstų energija – visų kūno energijų motina ir imuniteto pagrindas.
Maistingųjų medžiagų vartojimas žiemą yra tradicinis kinų paprotys. Nuo pat šaltojo sezono pradžios turėtume valgyti karštas sriubas ir troškinius, česnakus ir imbierą, šildančiu poveikiu pasižyminčius prieskonius ir maisto produktus – tai padės kūnui sušilti. Taigi, žiemą turėtumėte rinktis maistą, kuris padeda kūnui išsaugoti energiją, skirtą kovoti su virusais bei mažiau valgyti šalto ir neapdoroto maisto. Pats metas gerti ir šiltas arbatas, pagardintas citrina, imbieru ir medumi. Viena iš natūralių priemonių, kurias rekomenduoja tradicinė kinų medicina, yra kininis kordicepsas (lot. Cordyceps sinensis). Šis prieš 1500 metų Himalajų kalnuose piemenų aptiktas stebuklingas grybas buvo pritaikytas Kinijos liaudies medicinoje kaip energijos suteikianti, senėjimą stabdanti ir fizinę būklę gerinanti priemonė.
Nereiktų pamiršti, kad savimi rūpintis reikia dar prieš užklumpant negalavimams, ypač tokiu laikotarpiu kaip ruduo ir žiema. Juk atkurti pusiausvyrą, kai organizmas jau nusilpęs, bus kur kas sunkiau.
– Kokias mūsų kūnui svarbias taisykles turėtume prisiminti kasdien? Galbūt, pasidalintumėte patarimais, kas svarbiausia, norint prižiūrėti savo kūną?
– Mano nuomone, svarbiausia – gyventi pagal Visatos dėsnius. Gyvenkite meilėje. Mylėkite save, mylėkite pasaulį, ir tai, ką darote. Viską darykite su meile. Stenkitės nuolat būti džiugios nuotaikos, nepriklausomai nuo išorinių aplinkybių ir situacijų. Nėra nei gero, nei blogo. Taip pat atsižvelkite į yin ir yang aspektus – dvi to paties reiškinio puses, na, kaip į gerąją ir išvirkščiąją drabužio pusę. Viskas turi prasmę mūsų dvasiniam augimui. Viskas vyksta mums į gera. Tad tespindi Jūsų akyse gyvenimo džiaugsmas!
Nepamirškite yin ir yang harmonijos: darbas, aktyvumas – yang, poilsis, ramybė – yin. Deja, daugelis pamiršta, kad kūnui reikia normalaus poilsio ir atostogų. Vis gausėja žmonių, kurie neturėjo atostogų ne vienerius metus, pasiteisindami trumpais savaitgaliais bei nepertraukiamu verslo sukimu. Tačiau nepakeičiamų žmonių nėra… Jeigu trūksta sąmoningo požiūrio į savo kūną, jis pats primins jums apie tai ir atsidursite priverstinėse atostogose ligoninėje ar savo lovoje, ir tokios atostogos tikrai nebus malonios.
Mityba pagal tradicinės kinų medicinos principus, pagrįsta energiniais mitybos ir gyvybinės energijos či įsisavinimo ypatumais. Beje, tradicinės kinų medicinos požiūriu, vien žalias maistas nėra tinkamas, o šalti produktai „peilis“ kasai. Tai išeikvoja žmogaus kūno energiniu centru vadinamą kasos-blužnies meridianą.
Taip pat nepaprastai svarbus dėkingumas. Už viską, ką turite savo gyvenime, už tai, kas nutinka, o ypač – už „blogus“ dalykus. Svarbus pozityvus požiūris, prioritetų atsirinkimas savo veikloje, neleisiantis švaistyti savo gyvybinės energijos.
Svarbiausios priemonės – savišvieta ir prevencija. Savišvieta – tradicinės kinų medicinos literatūra, video patarimai, kursai. Taip pat galima savarankiškai išmokti keletą paprastų akupresūros taškų kombinacijų, kuriuos galite taikyti sau dažniausiai pasitaikantiems negalavimams gydyti (pvz.: nuimti skausmą, atsipalaiduoti nuo didelės įtampos ir kt.)
Užsiimti prevencija galime rūpindamiesi savimi ir savo artimųjų sveikata bei psichoemocine būsena, kol esame sveiki, nelaukdami sergančio kūno ultimatumų ir mirties baimės žnyplių. Bent kartą per savaitę ar per mėnesį reikia priminti sau: padaryk kelis dalykus savo ir artimųjų sveikatai, tam kad pasirūpintume ilgesniu ir kokybiškesniu savo ir mylimųjų gyvenimu. Nesvarbu, ar tai bus Vakarų, ar tradicinė kinų medicinos gydymo metodai. Taigi, kiekvienam palinkėčiau daugiau rūpintis savo fiziniu kūnu, emocijų bei minčių higiena bei priminčiau, kad norint sulaukti brandaus amžiaus ir būti puikios sveikatos, tuo reikia rūpintis dar tada, kai esate, palyginti, sveiki.
Viktorija Petkevičiūtė, žurnalas „Raktas“
www.raktas.eu
Pagal tradicinę kinų mediciną, žmogaus organizmą sudaro ne tik kaulai, raumenys, organai, bet ir energiniai kanalai – meridianai. Jais po kūną cirkuliuoja gyvybine energija laikoma jėga či. Anot tradicinės kinų medicinos principų, kiekvienai ligai ar sveikatos sutrikimui įtakos turi sutrikusi či energijos tėkmė meridianuose, nes, kaip teigiama, či nepasiekia tam tikrų organų bei jų sistemų.
***
„Kiekvieno žmogaus kūnas siunčia signalus apie tai, kaip jaučiasi. Svarbiausia į tai atkreipti dėmesį, pažinti tuos signalus ir tinkamai reaguoti“, – teigia tradicinės kinų medicinos praktikė Liudmila Vingilienė.
***
Tradicinės kinų medicinos metodas – akupresūra paremta akupunktūrinių kūno taškų spaudimu, kurį galima atlikti pirštais, alkūne ar tam tikrais įrankiais. Specialistų teigimu, akupresūra gali padėti įveikti pykinimą, galvos, pilvo, apatinės nugaros dalies skausmus ir pan.
Šaltinis: raktas.eu